top of page

Burcu

ÇAĞLAYAN

1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümünden mezun oldum. Uzun yıllar Ankara’da reklamcılık ve medya sektörlerinde farklı pozisyonlarda çalıştım. 2011 yılından bu yana ortağı olduğum sosyal medya ajansı; medya GaGa’da firmaların sosyal medya stratejilerini oluşturuyoruz.

 

Uzun yıllardır hayvan barınakları ve besleme noktalarında gönüllü olarak çalışıyorum. Sokak hayvanlarının yaşam koşullarının düzeltilmesi ihtiyacıyla, doğru barınak sistemini yerinde görmek için 2016 yılında Sivil Düşün desteği ile dünyanın en eski hayvan hakları kuruluşunun yer aldığı Almanya'nın Münih şehrine bir araştırma gezisine çıktım. Münih Hayvan Hakları Derneği ile görüşüp, Almanya’da bulunan çeşitli barınakları ziyaret ettim, doğru örnekleri yerinde görüp, bilgi aldım. 2019 yılında Sivil Düşün desteğine tekrar başvurdum. Projemin devam eden ikinci aşamasında hayvan hakları savunucuları, aktivistler, STK temsilcileri, dernekler, yetkili ve gönüllülerle "barınaklarda sistem niye işlemiyor? iyi bir barınak nasıl olmalı?" sorularına beraber cevap arıyoruz. 

 

Böylesi barınakların hiç var olmaması gerektiğini savunan, ama elimizin uzanamadığı ve Türkiye'nin her şehrinde yer alan +250 barınağın doğru bir sistemle düzeltilerek, hayvanların mutlu bir yaşam sürmesini isteyen bir hayvanseverim.

Barınakların iyileştirilmesi, Türkiye'de var olan tüm barınakların belirlenen tek ve doğru standartlar içinde yeniden yapılandırılarak, sistemli, temiz  ve tüm bunların görünür hale getirilmesi, hem şu anda barınaklarda unuttuğumuz hayvanlar için, hem de sokakta çoğalan hayvan popülasyonunu kontrol altına almak adına önemlidir.

Barınakların hayvan haklarıyla ilgili savaş verdiğimiz bir çok konuda geri planda kalmamasını diliyorum. 

 

Değişim insanla başlıyor. Hep Beraber çok şeyler başarabileceğimize kalpten inanıyor, tüm canlıların acı çekmeden, kafeslerin içinde yok olmadan, çok sevilerek, hak ettiği yaşamı yaşamalarını istiyorum.

 

Burcu ÇAĞLAYAN

Almanya Barınak Ziyareti
İyi Bir Barınak Nasıl Olmalı?
Sen de Fikirlerini Paylaş!
bottom of page